Każda praca, hobby i rozrywka, a przynosiła odpowiednie efekty, wymaga praktyki. Wraz z upływem czasu i milionem prób stajemy się jeszcze lepsi. Dotyczy to dosłownie wszystkiego, w tym i kasyn internetowych. Czy opcja za darmo to dobry trening? I czy można czegoś się nauczyć, jeśli chodzi o gry losowe? Oczywiście, tak jak we wszystkim, tak i w kwestii hazardu można stać się ekspertem.
Błędy nowicjuszy
Bycie początkującym jest zawsze trudne i zawsze kosztuje wiele błędów, a te w przypadku gier kasynowych mogą być bardzo dotkliwe. Jakie spotykają nowicjuszy? Sprawdźmy:
Nr 1 Wiara w reklamy
Nieważne czy mówimy o reklamie w mediach społecznościowych, czy o poleceniu ze strony osób trzecich, łatwo popaść w zbytnią wiarę w to, co się słyszy. A co można usłyszeć? To, co każdy wbrew pozorom chce usłyszeć – że to jest proste, łatwe, przyjemne i przynosi wiele korzyści. To właśnie tego typu rekomendacja gubi, ponieważ tworzy przeświadczenie, że wszystko się uda, wystarczy tylko zagrać. Pamiętajmy, że to niestety tak nie wygląda. Nie każda gra jest prosta i niestety w większości nie przynosi takich efektów, jakby się oczekiwało.
Nr 2 Szczęście nowicjusza
Wiele osób już od najmłodszych lat spotkało się z określeniem „szczęście nowicjusza”. Używane jest ono przede wszystkim przez tych, którzy znają coś od podszewki, a przychodzi ktoś i robi to w zasadzie równie dobrze, choć nie miał z tym styczności. W grach określa się tak kogoś, kto nie grał nigdy w bilard, a wbija bile w dwóch ruchach, lotkami wybija tylko środek, a nigdy w to nie grał lub kupuje jedną jedyną zdrapkę i ma nagrodę. Szukając więc uzasadnienia, określa się to jako fart początkującego, ponieważ inaczej trudno jest to nazwać. Jednak coś takiego nie istnieje, choć można usłyszeć do innych „weź zagraj, nie grałeś nigdy, to na pewno wygrasz”. Mylne przekonanie o tym, że tak działa życie, sprawia, że w głowach niektórych może się zrodzić pomysł, aby w danym kasynie internetowym uruchamiać każdy slot po jednym razie, bo na logikę tak to działa. To prosty krok do tego, by wszystko przegrać i nawet się dobrze nie bawić. Jak więc to wytłumaczyć? Na zdrowy rozsądek. Jeśli coś komuś pokażemy, może się okazać, że tyle wystarczy, ponieważ ma ku temu smykałkę. W przypadku gier losowych wyjaśnienie jest jeszcze prostsze – to gra, w której rządzi przypadek, jeśli się udało to super, świetnie, doskonale, ale to tylko loteria i mogło się to przytrafić każdemu.
Nr 3 Magiczne wsparcie
Nowicjusz w kasynie popada często w iluzję, że nad pewnymi rzeczami można zapanować. Więc wydaje pieniądze na systemy, rozwiązania, strategie, a wszystko sprowadza się do przypadku. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ ktoś, kto jest świeży w branży i zachłyśnie się wspaniałym światem hazardu, zwyczajnie przyjmie wszystko.
Nr 4 Brak edukacji
Ludzie z natury są niecierpliwi, dotyczy to szczególnie osób młodych, które są niedoświadczone. Taki ktoś wchodzi do gry bez podstawowej wiedzy, licząc nie tylko na swoje szczęście nowicjusza, ale także na to, że w mig pojmie zasady i odkryje wszystko samodzielnie, ponieważ szybko się uczy i jest genialny. Jednak ta butność, krnąbrność i arogancja kosztują. Owszem dobrze uczyć się na błędach, ale po co wyważać otwarte drzwi? Jeśli ktoś już zrobił to za nas, to skorzystajmy z jego doświadczeń.
Błędy profesjonalistów
Jednak błędy zdarzają się nie tylko amatorom, co przecież nie zaskakuje. Zdumieni mogą być wszyscy, ponieważ gdzieś utarło się, że doświadczeni nie popełniają błędów, a robią to. Jakie są najczęstsze?
Nr 1 Arogancja
Zbytnia pewność siebie jest cechą nie tylko wrodzoną, ale także nabytą w toku gry, wynikającą m.in. z faktu, że zna się coś, oglądało się wiele partii, przeczytało wiele recenzji. Z tego wszystkiego zaczynamy uważać, że nic nie jest nam obce i z całą pewnością rozgryźliśmy system. Nic bardziej mylnego, choć tego uczucia trudno się pozbyć. Wówczas popełniamy błąd za błędem, nazywając to w głębi duszy strategią, bo przecież ktoś, kto tyle grał, musi wiedzieć, co robi. No niekoniecznie.
Nr 2 Brak kształcenia
O ile w grach losowych mówimy o szczęściu, czyli przypadku, gdy wypadnie to, co chcemy, to w przypadku karcianek jest inaczej. Jednak aby być najlepszym w pokera, trzeba dużo ćwiczyć, analizować, szkolić się, przeglądać strategie, nauczyć panować nad własnymi emocjami. Olbrzymim błędem jest brak jakiejkolwiek edukacji w tym zakresie, myśląc, że już się wie wszystko. To częsty błąd, który również ma podłoże w arogancji. Jednak podstawę stanowi lenistwo – chcemy wygrywać, ale nie chcemy się szkolić. I przegrywamy.
Nr 3 Błąd hazardzisty
Na pewnym etapie wieloletniej gry (choć zdarza się to też krótko po rozpoczęciu przygody) dochodzi do często popełnianego błędu, zwanego paradoksem lub błędem hazardzisty. Ma on swoje podłoże w źle pojętym rozumowaniu, nadziei oraz również arogancji. O co chodzi? O przeświadczenie, że coś, co jest zdarzeniem całkowicie losowym, przestaje takim być z jakiegoś powodu. Weźmy na ten przykład rzut monetą. Ma ona tylko dwie strony i gdy ją łapiemy, zawsze wypadnie jedna z nich – gdyby rzucać ją na trawę może stanąć kantem. Załóżmy, że od dwudziestu rzutów wypada tylko orzeł, pamiętając, że zawsze szanse i prawdopodobieństwo wynoszą 50% dla każdej ze stron, zaczyna się w głowie rodzić myśl, że to nie może być przypadek. Sęk w tym, że wciąż tym przypadkiem jest. Wówczas śmiało podejmuje się decyzję o tym, że w kolejnym ruchu musi paść reszka, bo przecież kiedyś paść musi. Problem w tym, że jest to zdarzenie, na które nikt nie ma wpływu. Hazardzista powinien o tym wiedzieć, szczególnie ten bardzo doświadczony, a jednak jest inaczej.
Nr 4 Naturalne elementy
Nawet wieloletni hazardzista ulega wpływowi czasu. Im dłużej rozgrywa się partię w skupieniu, tym więcej z biegiem czasu popełnia się błędów – zagrywa się odważniej, odchodzi od maszyny zbyt późno, popada się w przeczucie, waha się, czy źle odczytuje znaki. Jednak to jest czynnik ludzki, od którego nikt nie jest wolny. Nie można być wiecznie skoncentrowanym, opanowanym i kalkulować.
Podsumowanie
Nietrudno więc zauważyć, że błędy się zdarzają nawet najlepszym. Więc jeśli chcemy ich uniknąć, pamiętajmy, by się szkolić, edukować, nie zapominać, że gry losowe to loteria, a w przypadku odczucia zmęczenia odejść od stołu czy zamknąć stronę. Tylko w ten sposób zminimalizuje się liczbę popełnianych błędów, ale i szanse na ich wystąpienie. Grajmy odpowiedzialnie!