Gry hazardowe są bardzo niebezpieczne, ponieważ wydają się niewinną rozrywką: sprawdź Najważniejsze porady dla początkujących. Wszystkim się wydaje, że uzależnia automat w kasynie, poker, blackjack, ruletka. Nieprawda, również zdrapki, loterie, zakłady sportowe i konkursy SMS mogą sprawić, że staniemy się hazardzistami. Kasyno online jest doskonałym pomysłem na wieczorną nudę, bo oferują wiele gier za 2 czy 5 zł. Trzeba jednak pamiętać, że są wciągające i przy nich zapominamy o wszystkim. Trudno od nich odejść, bo przecież jest szansa zdobycia progresywnej puli lub pokonania graczy przy stole. Ryzykujemy niewiele to fakt, ale gdy robimy to codziennie, straty mogą sięgać kilkuset złotych. Skutki takiego uzależnienia bywają tragiczne, bo mogą nas wpędzić w długi. Gra jest wtedy zabawą, kiedy wyznaczymy sobie czas na grę i kwotę, jaką możemy przegrać. Nie powinniśmy się odgrywać po porażce, bo to prowadzi do większych strat. Jeśli natomiast wygramy, wylogujmy się. Nie gramy przy alkoholu ani po jego spożyciu, bo wtedy tracimy kontrolę nad tym, co robimy. Unikajmy hazardu, kiedy jesteśmy zestresowani, mieliśmy trudny dzień, bo negatywne emocje prowadzą do przegranych. Jeśli nie zapanujemy nad skłonnościami do hazardu, stanie się naszym hobby i sposobem na życie. Jest wiele rzeczy, które możemy robić, zapewniając sobie doskonałą rozrywkę.
Jak rozwija się uzależnienie od hazardu?
Uzależnienie od hazardu nie pojawia się z dnia na dzień, ale rozwija się stopniowo. Niekiedy zupełnie przypadkowo. Lubimy grać na pieniądze, a ponieważ możliwości jest coraz więcej, żal nie spróbować. Wyjście do kasyna, by zagrać na automacie wrzutowym, wstąpienie do sali gier z kolegami, partyjka w pokera na imprezie, obstawienie szczęśliwych liczb czy wygranie konkursu SMS. Jeśli gra jest okazjonalnie, sprawia przyjemność, nawet przy przegranej. Niekiedy gramy, w przypadku kumulacji Lotto, Eurojackpota czy automat wideo z pulą progresywną. Nie w tym żadnego zagrożenia. Jednak, gdy zaczynamy wciąż myśleć o zdobyciu pieniędzy w grach hazardowych, robi się niebezpiecznie. Jest po pierwszy krok do uzależnienia, mimo że jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy. Uzależnienie może mieć już podłoże w dzieciństwie, kiedy widzieliśmy, jak nasi rodzice wygrywali jakieś kwoty, a my sami zakreślaliśmy im zwycięskie liczby. Braliśmy wówczas bierny udział, co ma swój oddźwięk w dorosłym życiu. Na rozwój nałogu często wpływa wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Najczęściej zaliczane są: niska samoocena, problemy w relacjach międzyludzkich, nadpobudliwość, depresja, kłopoty finansowe i rodzinne itd. Często pragnienie wygrania pieniędzy, jest tak silne, że zaczynamy wierzyć w swoją intuicję. Zapominamy, że szczęście jest wtedy, gdy wygramy zupełnie przypadkowo. Puściliśmy kupon w Lotto na chybił trafił, kupiliśmy zdrapkę przy okazji wizyty w sklepie czy wrzuciliśmy 2 zł w automacie, a on nam wypłacił pieniądze.
Jak zapobiegać hazardowi?
Ludzie wygrywają fortuny, ale rzadko, ponieważ więcej przegrywają. U osób ze skłonnością hazardzisty przestaje funkcjonować zdrowy rozsądek, jak to mówią „mają klapki na oczach”. Cały czas wierzą w to, że trafia się najlepsza okazja na „odbicie się od dna”. Jedna, druga, trzecia ...strata nie powoduje, że zmieniają sposób myślenia. Kieruje nimi chęć wygrania za wszelką cenę. Niestety nałóg zabiera wszystko: godność, pracę, rodzinę, wolność, pasje, znajomych, zdrowie. Ogołoci ze wszystkiego, jednym słowem staje się ogromnym problemem, a często prowadzi do samobójstwa. Dlatego uzależnieniu trzeba zapobiegać. Dobrym sposobem jest czasowe blokowanie konta w kasynie online. Jeśli to nie pomaga, warto je zlikwidować. Powinniśmy określić budżet na gry. Gramy zawsze dodatkowymi pieniędzmi, nie zabierając ich z budżetu domowego. Unikajmy pożyczania środków od znajomych i zaciągania kredytów. Gry, szczególnie automaty wideo są fantastyczne i urzekają swoją grafiką, funkcjami oraz szybkością. Trudno im się oprzeć, grajmy więc za darmo, żeby mieć chwilę relaksu. Jednak nie włączajmy slotów codziennie. Jeśli i to nie pomaga, bo przestajemy sobie radzić, przyznajmy się do problemu najbliżej rodzinie. Z pewnością nas zrozumieją i pomogą. Nie musimy być z tym sami.
Czym jest patologiczny hazard?
Zaburzenie polega na powtarzającym się uprawianiu hazardu, szkodliwego dla wartości i zobowiązań rodzinnych, zawodowych, społecznych i materialnych. i rodzinnych. Dla wielu osób siłą napędową jest potrzeba przeżywania silnych emocji podczas gry, a świadomość wygranej zwiększa częstotliwość grania. Przegrana sprawia, że chory traci szacunek do siebie i poczucie kontroli, a często żądzę odzyskania straty, chcąc zapewnić sobie komfort psychicznego w następnych grach. O uzależnieniu świadczy przykładowo: koncentracja na hazardzie, poszukiwanie sposobów pozyskania gotówki na grę, obstawianie coraz wyższych stawek, spędzanie więcej czasu na grze, traktowanie gry jako sposobu na życiowe kłopoty, okłamywanie bliskich, kradzieże, oszustwa, malwersacje, pożyczanie w celu zdobycia pieniędzy na gry, przedkładanie hazardu nad obowiązki rodzinne, zawodowe. Uzależnienie ułatwiają: przypadkowe wygrane, skłonność do innych uzależnień oraz impulsywnych zachowań; brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami; uzależnienia w rodzinie; samotność, poczucie nicości, nuda i problemy finansowe. Badacze wyróżniają cztery fazy hazardu:
Faza zwycięstw – gracz okazjonalnie uprawia hazard, marząc o dużej wygranej. Z czasem jednak zaczyna odczuwać duże pobudzenie i coraz więcej czasu poświęca gro, podnosząc stawki. Nawet niewielka wygrana wywołuje euforię.
Faza strat – obstawia coraz wyższe zakłady, co przyczynia się do dużych strat. Myśli o zdobywaniu pieniędzy na grę. Zaczyna zaniedbywać rodzinę i obowiązki zawodowe, sądząc, że wygra dużo pieniędzy.
Faza desperacji – wpada w problemy finansowe. Czasami traci pracę, separuje się od rodziny. Jest psychicznie wyczerpany, żyjąc z poczuciem winy z powodu długów. Nie może jednak przestać grać.
Faza utraty nadziei – hazardzista może nawet stracić rodzinę, biorąc rozwód. Zrywa kontakty z bliskimi, znajomymi, wpada w sieć zadłużenia i nie widząc wyjścia, ma myśli samobójcze.
Jak leczyć uzależnienie od hazardu?
Skutki patologicznego hazardu wpływają na psychikę i zdrowie. Często pojawiają się: zawały serca, udary, wrzody żołądka, bóle głowy i osłabienie fizyczne. W zależności od stopnia uzależnienia, stosowane są terapie otwarte lub zamknięte. Terapeuta przeprowadza diagnozę i na tej podstawie kieruje chorego na leczenie. Terapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy osoba uzależniona przyzna przed samym sobą, że ma problem. W początkowej fazie wystarczą wizyty u psychoterapeuty, ale gdy nałóg bardzo zaawansowany, konieczna jest terapia w zamkniętej klinice uzależnień. Rozpoznanie patologicznego hazardu polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z osobą uzależnioną, za jej zgodą i bliskimi. Bardzo pomocne w procesie diagnostycznym są specjalnie przygotowane testy i kwestionariusze. Chory razem ze specjalistą pracuje nad zmianą myślenia. W leczeniu patologicznego hazardu wykorzystywane są takie same metody jak w przypadku leczenia z alkoholizmu, narkomanii i lekomanii.